dodano do planera
usunięto z planera
Gmina Tokarnia
Gmina Tokarnia
Gmina Tokarnia leży w południowej części powiatu myślenickiego. Jej obszar to 68,85 km2, a liczba ludności przekracza 8 tys. Gmina obejmuje sześć sołectw: Bogdanówkę, Krzczonów, Skomielną Czarną, Tokarnię, Więciórkę i Zawadkę.

Gmina w całości leży pośród górskich, beskidzkich grzbietów. Część północna obejmuje Beskid Makowski (Średni) ze szczytami Koskowej Góry oraz Kotnia, a część południowo-wschodnia – masyw Zębalowej i Klimasa, zaliczany często już do Beskidu Wyspowego. Dużą atrakcją dla amatorów ciekawostek jest masyw Zębalowej, gdzie znajdują się ryte na głazach znaki, które w Beskidach oznaczały dawniej zbójeckie drogi bądź sekretne miejsca ukrycia skarbów. Na górze Zębalowej znajduje się ich aż 17! Początkujący, jak i zaprawieni piechurzy mogą zdobywać okoliczne wzniesienia, z których rozciąga się szeroka panorama na pozostałą część pasma Beskidów, Gorców oraz Tatr. Niezaprzeczalną dumą gminy jest przyroda oraz krajobrazy Beskidów, zachęcające do aktywnego spędzania czasu nie tylko latem. Tereny gminy obfitują w dogodne ścieżki spacerowe, szlaki turystyczne i rowerowe. Obfitość runa leśnego zadowoli nie tylko grzybiarzy, ale także amatorów jagód (borówek). W zimie na zwolenników „białego szaleństwa” czekają dwa stoki narciarskie.

Warto też zapoznać się z dziedzictwem kulturowym regionu, przede wszystkim kulturą ludową zamieszkującej te tereny grupy etnograficznej Górali Kliszczaków.

Więcej informacji: www.tokarnia.info.pl

GALERIA: