dodano do planera
usunięto z planera
Ziemia Myślenicka
Ziemia Myślenicka
W południowej części województwa małopolskiego położona jest niezwykle ciekawy teren – Ziemia Myślenicka, która swoim zasięgiem obejmująca cały powiat myślenicki. Jest to powiat z dobrze rozwiniętą gospodarką i kulturą. Większość ludzi spogląda na Ziemię Myślenicką jak na ośrodek przemysłu lokalnego. Powiat myślenicki  postrzegany jest przeważnie bez większych emocji. Dominuje pogląd, iż jest to obszar, na którym niczego ciekawego nie można tam znaleźć prócz sklepów, szkół  i urzędów. Nic bardziej mylnego. Cały powiat myślenicki posiadają ciekawe i osobliwe miejsca. Położenie Ziemi Myslenickiej w bliskiej odległości od ośrodka kultury i przemysłu jakim jest miasto Kraków jest niewątpliwym atutem w rozwoju turystyki regionu. Piękno przyrody i liczne zabytki zachęcają do odwiedzin tak turystów krajowych jak i zagranicznych.
To teren o łagodnych garbach, szerokich dolinach, które kontrastują ze stromiznami i przełomami Beskidów. Równie ważnym elementem krajobrazu są łany pól na zboczach, czasem położone bardzo wysoko, malowane całą paletą barw.
 Ziemie Myślenicka położona jest w południowej części Polski – w centrum województwa małopolskiego. Teren 673,3 km² zamieszkały jest przez ponad 122 599 mieszkańców. W skład powiatu wchodzą: gminy miejsko-wiejskie: Dobczyce, Myślenice, Sułkowice, gminy wiejskie: Lubień, Pcim, Raciechowice, Siepraw, Tokarnia, Wiśniowa oraz  miasta: Dobczyce, Myślenice, Sułkowice.
Nazwa „Ziemia Myślenicka” nie oznacza terytorium o jednoznacznie ustalonych granicach. Do uściślenia granic posłużyć mogą kryteria: gospodarcze, geograficzne, kulturowe (etnograficzne) oraz polityczne (Mysiński, 2003). 
Ziemie Myślenicka pod względem geograficznym położona jest na obszarze dwóch makroregionów karpackich. Południowa część omawianego terenu wchodzi w skład Beskidu Średniego zwanego również Beskidem Makowskim i Beskidu Wyspowego. Północna część Ziemi Myślenickiej wchodzi w skład pogórza Karpackiego, z którego wyróżnia się Pogórze Wielickie (Kubal, 1999).
Od północy Ziemie myślenicka sąsiaduje z Krakowem – ważnym ośrodkiem kultury i nauki na mapie Polski i Europy. Znajdują się również na szlaku biegnącym południkowo w kierunku Zakopanego, uczęszczanym przez turystów polskich i zagranicznych.
Dogodność połączeń, a przede wszystkim „zakopianka” - droga łącząca Kraków z Zakopanem zachęcają do korzystania z uroków Beskidu Średniego. Walory Ziemi Myślenickiej „docenił” król Kazimierz Wielki - większość miejscowości Powiatu Myślenickiego łącznie ze stolicą powiatu - Myślenicami swój cywilizacyjny kształt zawdzięczają temu wielkiemu Polakowi.
Warto zaznaczyć, że Ziemia Myślenicka miała od dawien dawna duże znaczenie jako węzeł komunikacyjny. Przebiegała tędy dawna droga królewska : Via Regia, która łączyła Kraków z Węgrami i trakt cesarsko-królewski biegnący z Lwowa przez Tarnów do Wadowic i dalej do Wiednia.

GALERIA: